vishka
06 بهمن 1401 - 17:28

یکهزار دستگاه خودرو امسال در اختیار محیط‌بانان قرار می‌گیرد

اصفهان- فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: یک‌هزار دستگاه خودرو تا پایان امسال یا حداکثر ابتدای سال آینده در اختیار محیط‌بانان قرار خواهد گرفت.

سرهنگ جمشید محبت خانی در حاشیه نشست معاونان طبیعی و تنوع زیستی محیط‌زیست سراسر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت تریل خریداری شده و در اختیار محیط بانان قرار گرفته است، اظهار داشت: امسال مسئله تأمین خودرو در دستور کار سازمان محیط زیست است.

وی اضافه کرد: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به طور جدی پیگیر است که بتوانیم با کیفیت ترین خودرو را خریداری کنیم و تا پایان امسال یا حداکثر تا اوایل سال آینده یکهزار دستگاه در اختیار محیط بانان قرار گیرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه در نظر داریم طی سه سال، سالانه یکهزار دستگاه خودرو برای حوزه محیط‌بانی خریداری شود، خاطرنشان کرد:
دنبال مجوز هستیم که برای محیط بانی با کیفیت ترین خودرو و از نوع خارجی خریداری شود و یا از مدل‌های داخلی بهترین خودرو را انتخاب کنیم که در اجرا جواب دهد زیرا مناطق خاص و صعب العبور است و فقط محیط بانان تردد می‌کنند و لازم است خودروی مناسب خریداری شود.

سرهنگ محبت خانی خاطرنشان کرد: خرید سه هزار دستگاه خودرو طی سه سال در دستور کار است اما باید دید در کمیسیون‌های دولت با خرید چه تعداد خودرو موافقت می‌شود که در اختیار محیط بانان قرار بگیرد.‌

۵۳ درصد از ظرفیت پست محیط‌بانی کشور خالی است

وی در خصوص کمبود نیروی محیط‌بان نیز تصریح کرد: یکی از چالش‌های بسیار جدی حوزه محیط‌بانی کشور کمبود نیروی انسانی است، به همین دلیل نیز طی این چند سال به طور جدی دنبال کردیم و سهمیه استخدام سالانه ۲۵۰ نفر نیروی محیط‌بان را گرفتیم.

سرهنگ محبت خانی با بیان اینکه طبق این مجوز طی ۱۰ سال، سالانه ۲۵۰ نفر به نیروهای محیط‌بانی کشور باید افزوده شود که تاکنون سه سال آن طی شده است، افزود: حدود ۴۷ درصد از ظرفیت پست‌های محیط‌بانی ما نیرو دارد؛ حدود هشت هزار پست سازمانی محیط بانی کشور است اما در حال حاضر حدود سه هزار و ۶۰۰ نفر محیط‌بان داریم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: افرادی که محیط بانی را انتخاب می‌کنند، استخدام می‌شوند و لباس محیط بانی بر تن می‌کنند لازم است قبل از ورود به این عرصه تحقیقاتی درخصوص شرایط محیط بانی داشته باشند زیرا محیط بانی کاری اداری نیست بلکه شیفتی و شبه نظامی است اینکه صِرف علاقه باشد و درباره سختی‌های آن بی اطلاع باشند سبب شده به تازگی شماری از افراد که جذب محیط‌بانی شده بودند متأسفانه پس از یکی دو ماه این شغل را رها کردند.

سرهنگ محبت خانی خاطرنشان کرد: ایجاد جاذبه خدمتی محیط بانی موضوعی است که در دستور کار قرار دادیم تا افرادی که پای به عرصه محیط‌بانی می‌گذارند با انگیزه در این شغل مقدس بمانند و ادامه خدمت بدهند.

آخرین وضعیت پرونده قتل محیط‌بان برومند نجفی

وی درباره آخرین وضعیت پرونده قتل محیط‌بان کرمانشاهی، برومند نجفی، گفت: سازمان به طور جدی دنبال این پرونده است، از سوی رئیس سازمان محیط‌زیست چندین نامه به وزیر محترم کشور و استاندار کرمانشاه برای پیگیری این پرونده فرستاده شد.‌

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه پیگیری این پرونده اکنون در اختیار فرماندهی انتظامی و پلیس آگاهی استان کرمانشاه است، ابراز داشت: تا امروز قاتل محیط‌بان کرمانشاهی دستگیر نشده و ما پیگیر علت طولانی شدن این مسئله هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست ۲ روز معاونان طبیعی و تنوع زیستی ادارات کل محیط زیست سراسر کشور در اصفهان بعد از ظهر امروز پایان یافت. هدف از برگزاری این نشست بررسی چالش‌های حوزه محیط‌زیست طبیعی برای بازنگری راهبردها و ارتقای مدیریت عرصه‌های طبیعی بود.‌

منبع: مهر
شناسه خبر: 999713