vishka
25 بهمن 1401 - 15:20

زارع: صداوسیما مکلف به ارائه لایحه تشکیل سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر به مجلس شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در تشریح مصوبات نشست صبح امروز این کمیسیون گفت: کمیسیون صداو سیما را مکلف کرد تا حداکثر ظرف مدت سه ماه پیش‌نویس لایحه «تشکیل سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر» را به مجلس ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، رحیم‌زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ در تشریح مصوبات نشست صبح امروز کمیسیون تلفیق گفت: نمایندگان در این جلسه و در زمینه ایمنی سازی معاملات خودرو مصوب کردند، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت های بیمه، شرکت های خودروسازی و سایر دستگاه‌های اجرایی دارای اطلاعات راجع به وسایل نقلیه موتوری مکلف شوند تا با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری امکان استعلام برخط اطلاعات و سوابق وسایل نقلیه موتوری از قبیل اطلاعات مالکیت، اعمال حقوقی انجام شده راجع به وسیله نقلیه، سابقه تصادفات و معاینه فنی و همچنین  اطلاعات و سوابق اشخاص از قبیل احراز هویت و اهلیت متعاملین را از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات مشروط به رضایت طرفین معامله با رعایت محرمانگی و حفظ حریم خصوصی اشخاص را برای پلتفرم‌های بخش خصوصی فراهم نماید.

وی تاکید کرد: در پی این بند خریدار وسیله نقلیه از تمام اطلاعات آن وسیله نقلیه باخبر خواهد شد بنابراین این سامانه برای ایمن‌سازی معاملات خودرو مدنظر قرار می گیرد.

زارع در ادامه تاکید کرد: همچنین کمیسیون تلفیق در زمینه برگزاری موضوع مزایدات قضایی مصوب کرد اشخاص برای شرکت در مزایده و ارائه پیشنهاد قیمت، باید ده درصد قیمت مقرر در مواد ۷۳ تا ۷۵ قانون اجرای احکام مدنی را به عنوان تضمین نقدی شرکت در مزایده به حسابی که توسط سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) مشخص شده تسلیم نمایند.

وی تاکید کرد: از این طریق کسانی که در مزایده شرکت می‌کنند به صورت واقعی در این مزایدات شرکت کرده و از اقدامات جعلی جلوگیری می شود.

زارع در ادامه گفت: پیرو تصمیم کمیسیون تلفیق گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف شد تا در سال ۱۴۰۲ نسبت به تجهیز نمودن گمرکات مرزی با اولویت استان سیستان و بلوچستان به دستگاه ایکس ری اقدام کند.

وی تاکید کرد:همچنین کمیسیون مصوب کرد تا ‌با هدف حمایت از اقتصاد گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی، صندوق توسعه‌ صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی فرهنگی به صندوق توسعه‌ گردشگری تغییر نام یابد. اصلاحات اساسنامه جدید بر پایه مأموریت محوله، توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (‌‌مسؤول) و سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور ظرف سه­ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون تهیه و به‌تصویب‌‌ ‌‌هیأت وزیران می‌رسد.

زارع بیان کرد:همچنین کمیسیون مصوب کرد ، ‌در راستای اجرای ماده (۶۶) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، دانشگاهها و مؤسسات آموزش ‌عالی شهریه‌بگیر مجاز نیستند به دلیل عدم پرداخت هزینه شهریه از ثبت‌نام، شرکت در امتحانات و یا ارائه مدرک تحصیلی به مشمولان این ماده خودداری نمایند. ‌‌‌‌‌‌‌

وی ادامه داد:همچنین کمیسیون به دانشگاهها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارکهای علم و فناوری اجازه داد با تصویب هیأت امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۴۰1 نسبت به اخذ  تسهیلات از بانکها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند و در جهت تکمیل طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود با اولویت ساخت . خرید و تکمیل خوابگاههای دانشجویان متأهلین و خرید تجهیزات آزمایشگاهی خود مشروط به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند. اوراق منتشر شده در این بخش صرف احداث تکمیل، تجهیز، خرید و تأمین خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی می شود.

وی ادامه داد:همچنین کمیسیون تصویب کرد که ‌صد‌درصد (100%) وجوه اداره‌شده پرداختی از محل بازپرداخت وام‌های شهریه دانشجویی از سال ۱۳۸۵ تا 1401 صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت‌های رفاهی دانشجویی خواهد شد. کمیسیون مصوب کرد که  افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور در اولویت پرداخت وام مذکور می باشند و اقساط وام‌های پرداختی به این افراد پس از فراغت از تحصیل و اشتغال به کار افراد پرداخت می شود.

زارع بیان کرد: همچنین براساس مصوبه کمیسیون، منابع امور پژوهشی شرکت ها و بانکها و موسسات انتفاعی در صندوق شورای عالی علوم ،تحقیقات و فناوری،در راستای حل مسائل و مشکلات همان شرکتها  هزینه  و در قالب طرح (پروژه)‌های کاربردی، عناوین پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، طرح (پروژه)‌های پسادکتری و طرح (پروژه)‌های تحقیقاتی دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسد.

وی ادامه داد: همچنین شرکت های دولتی مکلف شدند تا یک درصد از بودجه هزینه‌ای خود را برای هم‌افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری و توسعه سواد رسانه ای اختصاص دهند.

زارع بیان کرد:همچنین در راستای تنظیم مقررات صدور مجوز و نظارت بر صوت و تصویر فراگیر، کمیسیون صداو سیما را مکلف کرد تا حداکثر ظرف یک ماه پس از تصویب قانون بودجه سال ۱۴۰۲ « آیین نامه تخلفات سکوهای انتشار صوت و تصویر فراگیر» و حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون پیش‌نویس لایحه «تشکیل سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر » را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

وی بیان کرد: همچنین کمیسیون مصوب کرد، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از ابتدای سال 1402 سامانه تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت را به نحوی ایجاد نماید که تمامی مراحل نقل و انتقال مالکیت به‌صورت برخط انجام و مراجعه حضوری اشخاص صرفاً برای احراز هویت فرد، اصالت خودرو و فک و نصب پلاک باشد.

زارع بیان کرد:همچنین کمیسیون مصوب کرد، ‌برای ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی واقع در محدوده و خارج از محدوده شهرها و تأمین زیرساختهای لازم در این مناطق اعم از مسجد، مدرسه، پاسگاه و کلانتری، روشنایی معابر، ‌ایستگاههای رادیویی و تلویزیونی، زیرساخت‌های بهداشتی، زیر ساخت تأمین آب و برق و سایر ‌تأسیسات شهری مورد نیاز شورای برنامه ریزی و توسعه ‌استان‌ها مکلفند از محل عوارض ماده(39) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، سهم این مناطق را براساس جمعیت ساکن تعیین و صرف ‌محرومیت‌زدایی و بهسازی همان مناطق نمایند.

وی اظهار کرد: همچنین براساس تصمیم کمیسیون ،تخلفات و جریمه‌های رانندگی براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی، فرماندهی انتظامی در سال آینده از طریق پیامک به مالکان خودرو اعلام می شود. همچنین به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شد حسب ضرورت، زمین‌ها و املاک در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن در حریم و محدوده هریک از شهرها را به موضوع بازآفرینی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها اختصاص دهد. همچنین کمیسیون مصوب کرد تا مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از محل تامین خسارت‌های بدنی جهت تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر، جریمه‌های غیرنقد ناشی از تصادفات و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت دیه برعهده بیت‌المال است، هزینه شود.

وی بیان کرد:  همچنین کمیسیون به وزرات راه و شهرسازی اجازه داد از طریق مشارکت سرمایه‌ گذاران بخش غیردولتی، اخذ عوارض در کلیه آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها را به صورت الکترونیکی عملیاتی کند.

زارع بیان کرد: همچنین اخذ هرگونه تعرفه و عوارض صادراتی و الزام به پیمان سپاری ارزی و تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات در خصوص صادرات صنایع دستی و محصولات باغی به جز میزان ارزش مواد اولیه مصرف شده ممنوع شد. همچنین براساس مصوبه کمیسیون تلفیق ،بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف شد تا ۱۰۰ درصد هزینه شهریه یک مقطع کلیه دانشجویان شاهد و ایثارگر شامل همسر و فرزندان شهدا و آزادگان و همسر و فرزندان آنها را تامین و پرداخت کند.

زارع بیان کرد: پیش بینی می شود بررسی جزئیات لایحه بودجه تا پایان هفته جاری در کمیسیون تلفیق به اتمام می رسد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1038162